Fără milă pentru cei care ne-au vândut viitorul! Hoții la închisoare! - singura cale de a ne lua țara înapoi.

România furată: o rană deschisă care nu se mai vindecă singură

De 35 de ani, România este sistematic jefuită de o castă politică care a transformat statul într-o afacere de familie extinsă.

Banii publici – pensiile părinților noștri, salariile medicilor, drumurile pe care circulăm, spitalele în care ne naștem și murim – au fost deviați masiv în buzunarele unui grup restrâns de oameni care astăzi se plimbă liberi, zâmbesc în fotografii oficiale și ne cer în continuare votul.

Nu mai este vorba despre „cazuri izolate” sau „mere stricate”.

Este un sistem. Un sistem în care contractele publice se dau pe sub masă, în care justiția este șantajată sau cumpărată, în care instituțiile de control sunt decapitate imediat ce încep să muște cu adevărat.

Rezultatul? O țară în care 4 milioane de români au plecat definitiv, în care un copil din trei se naște în sărăcie, în care un pensionar alege între medicamente și mâncare.

Ei au nume și prenume. Au fost președinți, prim-miniștri, miniștri, parlamentari, primari, șefi de agenții, directori de companii de stat. Au furat sute de milioane, uneori miliarde de euro. Au distrus industrii întregi, au vândut pe nimic resursele țării, au blocat investițiile străine dacă nu li s-a dat „partea lor”. Au dezbinat poporul în „roșii” și „galbeni”, în „stânga” și „dreapta”, în „patrioți” și „trădători”, tocmai pentru ca noi să ne certăm între noi în timp ce ei încărcau camioanele.

Și totuși, majoritatea dintre ei sunt în libertate. Unii și-au luat cetățenie în alte țări, alții se plimbă liniștiți pe stradă, unii candidează din nou.

Justiția, când îndrăznește să îi atingă, este imediat atacată, intimidată, destructurată.

Dosarele se pierd, judecătorii sunt mutați, termenele se amână la infinit. Mesajul este clar: cine fură un telefon merge la închisoare, cine fură o țară devine „om de afaceri respectabil” sau „fost demnitar”.

Destul.

Nu mai acceptăm să fim batjocoriți. Nu mai acceptăm ca hoții de miliarde să primească pensii speciale în timp ce profesorii abia își plătesc facturile.

Nu mai acceptăm ca cei care au falimentat sistemul de sănătate să-și trateze familiile în clinici private din Austria sau Germania.

Cerem un singur lucru simplu și radical în același timp: hoții să meargă la închisoare.

Nu cu suspendare. Nu cu amânare. Nu cu „domiciliu în vila de lux”.

La închisoare, ca orice infractor. Cu confiscarea extinsă a averilor dobândite ilegal – case, apartamente, conturi, firme, iahturi, tot. Până la ultimul leu furat din banul public.

Cerem ca recuperarea prejudiciilor să devină prioritate națională, nu un capitol uitat în rapoartele DNA.

Cerem ca cei care au protejat hoții – judecători corupți, procurori cumpărați, ofițeri de poliție complice – să stea în aceeași celulă cu ei.

România nu va renaște până când ultimul mare corupt nu va plăti. Nu prin discursuri, nu prin promisiuni electorale, nu prin „resetări” și „reconcilieri naționale” care nu sunt altceva decât amnistii deghizate.

Până când justiția nu va avea curajul să îi trimită după gratii pe cei care au furat țara, vom rămâne o națiune umilită, sărăcită și dezbinată.

Schimbarea începe cu un mesaj simplu pe care trebuie să îl repetăm până când îl vor auzi toți:

Hoții la închisoare. Fără excepții. Fără negocieri. Fără uitare.

Doar atunci vom putea să ne uităm din nou în ochii copiilor noștri fără rușine. Doar atunci România va începe, în sfârșit, să se vindece.

Related Articles

Proiecte blocate în sertare: Cum refuză Parlamentul României să ofere alinare pacienților
Inechitățile sistemului judiciar românesc – pedepse mai aspre pentru posesia de cannabis decât pentru infracțiuni grave împotriva persoanelor?